Szczeniakowo, czyli o wybranych książkach dla właścicieli szczeniąt.
Jeszcze 10 lat temu upolowanie dobrego poradnika dla właściciela szczenięcia graniczyło z cudem. Owszem, było trochę książek o szkoleniu tradycyjnym, jednak prezentowane w nich metody nadawały się dla szczeniąt mniej więcej tak samo, jak dla kotów. Wiadomo - z kotem nic nie da się zrobić na siłę (to oczywista oczywistość). Podobnie jest ze szczeniakiem, ale to już u wielu ludzi wywołuje irytację. Niedojrzały jeszcze systemem nerwowy szczenięcia blokuje się pod wpływem wszelakiej awersji, czyli wymuszania, działania na siłę, zadawania bólu itp.
Pamiętam, jakim wydarzeniem na rynku księgarskim była nieduża książeczka Johna Fishera pt. „Okiem psa”, która jako jedna z pierwszych proponowała coś więcej, niż tylko metody wychowawczo-szkoleniowe polegające na mechanicznym, wymuszonym podporządkowaniu. Choć bazująca na teorii dominacji (z której John Fisher wycofał się tuż przed nagłą śmiercią), wprowadzała w relację pies-człowiek element psychologiczny. Analizowała zachowania psa pod kątem jego predyspozycji psychicznych, uwarunkowań genetycznych, popędów, kondycji i potrzeb.
Nieco później, jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się książki o psach mówiące nie tylko o mechanizmach zachowań całego psiego gatunku, ale sięgające znacznie głębiej w behawioryzm kręgowców, z którymi, jak się okazało, nie tylko psy, ale i ludzie, mają więcej wspólnego niż jedynie kręgosłup.
Teraz, mniej więcej 10 lat później, na rynku wydawniczym mamy istną powódź różnych psich poradników. Ale nadal nie lada sztuką jest upolowanie czegoś dobrego. Tyle, że z zupełnie innych powodów niż kiedyś. Mamy mnóstwo kolorowych książek z super zdjęciami odwracającymi uwagę od średniej jakości treści. A książki merytorycznie wartościowe schodzą na drugi plan, bo często brakuje im barwnej oprawy. Dlatego, przeczytawszy już co nieco i poznawszy ofertę rynku wydawniczego, dobieram książki, patrząc na nazwisko autora, bo znane w kręgach fachowych nazwisko często gwarantuje wartościową lekturę.
I tym sposobem dotarłam do trzech nazwisk, czyli trzech książek, które polecam gorąco początkującym właścicielom szczeniaków.
„Pies. Cała prawda”, Zula Przybylińska; Agencja Wydawnicza EGROS, 2009.
Zula może być kompletnie nieznana w naukowych środowiskach kynologicznych, ale ja Zulę znam bardzo dobrze i wiem, że pisząc swoją pierwszą książkę, a raczej książeczkę, czerpała z najlepszych wzorców (bibliografia!). Mimo, że czarno-biała i bez zdjęć, na 75 stronach formatu A5 zawiera bazę wszelkich psich mechanizmów. Skąd wziął się pies? Co oznacza jego zachowanie? Dlaczego zachowuje się tak, a nie inaczej? Jak przebiega psia ontogeneza? Jak socjalizować szczenię, a jak motywować dużego psa? To tylko kilka z wielu pytań, na które Zula w bardzo zwięzły i rzeczowy sposób odpowiada. Ta książka jest niezastąpioną rozpiską tematów, które powinno się szczegółowo rozwinąć, dobierając następne poradniki.
„Szczenię doskonałe. Jak wychować psa, który nie sprawia kłopotów” Gwen Bailey, Wydawnictwo GALAKTYKA 2000.
To absolutna klasyka w temacie psich podręczników. Gwen Bailey, jako założycielka, dyrektorka i instruktorka Puppy School (największej w Wielkiej Brytanii sieci ośrodków szkolenia dla szczeniąt (http://www.puppyschool.co.uk) ma ogromną wiedzę i doświadczenie w wychowaniu i szkoleniu najmłodszych czworonogów. W tej książce jest wszystko, co powinniśmy wiedzieć o uczeniu się szczeniąt. Wszystko i jeszcze trochę, ponieważ Bailey uczy także ludzi, jak wpływać na rozwój psychiczny szczenięcia i jak kształtować jego charakter. To lektura absolutnie obowiązkowa, a jeżeli ktoś poczuje niedosyt, zachęcam do przeczytania drugiej wydanej w Polsce książki Gwen Bailey:
„Szkoła szczeniąt. Jak wychować szczenię doskonałe”, Wydawnictwo GALAKTYKA 2005.
„Leksykon wychowania szczeniąt. Opieka i układanie” Celina del Amo, Wydawnictwo REA, 2008.
Celinę del Amo poznałam jako autorkę bardzo dobrej książki pt. „Grzeczny pies. Zrozumieć i wychować” - o rozwiązywaniu problemów w wychowaniu psów. To właśnie w „Grzecznym psie” przeczytałam o fazach rozwoju psa ze zwróceniem szczególnej uwagi na okres socjalizacyjny i szeroko pojęty proces socjalizacji, mający ogromne znaczenie w dorosłym życiu czworonoga. Dlatego, wypatrzywszy w Internecie ,,Leksykon wychowania szczeniąt" tejże autorki, nie wahałam się przed zakupem.
Leksykon stanowi kompendium wiedzy o szczeniętach, podanej prosto i zrozumiale dla początkującego psiarza. Jest tam mowa o rozwoju, wychowaniu, zdrowiu, pierwszych chwilach w nowym domu i zapoznawaniu szczeniaka z otoczeniem. Są również sposoby na nauczenie szczenięcia podstawowych komend. Do tego książka ma twardą oprawę i mnóstwo ładnych, kolorowych zdjęć. Na pewno warto ją mieć w głowie i w biblioteczce.
To tylko cztery z wielu książek o szczeniętach wydanych w ostatnim dziesięcioleciu w Polsce. Jeżeli chcesz zgromadzić więcej tytułów, poluj na uznanych autorów (zawsze można „wyguglać” nazwisko), a gdy będziesz czytać dużo, zauważysz, że znane w psim świecie autorytety często cytują w swoich książkach innych psich specjalistów. Albo po prostu szukaj takich książek, które propagują wyłącznie techniki szkolenia i wychowanie oparte na wzmocnieniu pozytywnym.
Miłego szczeniakowania!